Kelionė į Maltą

Malta – tai maža sala, esanti Viduržiemio jūroje, tarp Sicilijos ir Afrikos. Malta yra puiki vieta atostogauti tiek ieškantiems ramaus, romantiško poilsio, su pasivaikščiojimais auksu žėrinčiais paplūdimiais, vakarienėmis prabangiuose restoranuose. Taip pat ir tiems, kurie ieško nuotykių, naujų potyriu bei adrenalino. Neliks nuviltu ir istorijos bei svetimu kultūrų pažinimo ieškantys.

Maltos saloje pirmieji žmonės (finikiečiai) pradėjo gyventi dar5200 metų pr.Kr., todėl neretai ši sala tituluojama „civilizacijos ir kultūros lopšiu“. Būtent finikiečiai ir suteikė pavadimą šiai salai, mat jų kalba žodis „Malat“ reiškė saugų uostą. Tolimesniais laikais saloje karaliavo Šv. Jono ordinas, o dar vėliau ji tapo britų imperijos dalimi. Malta savo nepriklausomybę atgavo tik 1964-aisiais metais.

Malta neretai pavadinama tikru skirtingų kultūrų katilu, mat čia per visą istoriją pėdsakus yra palikę finikiečiai, graikai, arabai, bizantiečiai, kartaginiečiai, bei Šv. Jono arba kitaip, Maltiečių ordinas. Šią salą yra aprašęs net ir garsusis antikos poetas Homeras savo legendiniame epe „Odisėjas“. Čia stūgso „Kalipsės ola“, kurioje, anot epo, gražioji nimfa buvo septyneriems metams įkalinusi Odisėją.

Malta

Maltos sostinė – Valeta

 

Maltos sostinėje, kuri kartu yra ir didžiausias salos uostas, Valetoje ryškausiai matomi Šv. Jono ordino palikti pėdsakai – architektūra suformuota būtent jų. Šis miestas yra saugomas UNESCO pasaulio paveldo.

Valeta buvo įkurta dar 16 a. Šv. Jono kryžiuočių ordino, kaip prieglobstis sužeistiems kariams bei piligrimams. Visa tai itin atsispindi miesto architektūroje – įvairiausiose miesto kampeliuose randami gynybiniai įtvirtinimai. Taip pat šiam miestui būdingas ir unikalus gatvių išdėstymas – arčiau pusiasalio yra stipriai žemėjančios gatvės, laiptai įrengti tvirti, pritaikyti lipti šarvuotiems riteriams.

Esant Valetoje, negalima neaplankyti ten pastatytų bažnyčių, kurių iš viso yra net 25. Tai pakankamai nemažas skaičius, žinant, kad Valeta yra viena iš mažiausių sostinių visoje Europos sąjungoje. Šv. Augustino parapijos bažnyčia užburs savo autentiškumu, mat joje pamatinis akmuo buvo įkastas dar 16a. ir bažnyčia beveik nepasikeitusi nuo to laiko. Likusios bažnyčios taip nenusileis savo senovę menančia atmosfera, bei Maltos dailininkų tapybos darbais.

Tyrinėjantys istoriją tikrai neprasuks pro muziejus, kuriuose dar iš arčiau galima susipažinti su salos istorija. „Magistro rūmų arsenalo muziejuje“ iš arti galite išvysti ginklų ir šarvų ekspozicijas iš XV amžiaus. Šis muziejus buvo pats pirmasis atidarytas Maltos saloje. Nacionaliniame archeologijos muziejuje eksponuojami priešistorinius laikus menantys, šioje saloje iškasti radiniai.

valeta

Paslaptingieji  Hal Saflynio požemiai 

Paslapčių ir mistikos ieškančius tikrai sužavės „Hal Saflynio“ požemis, kuris saloje atrastas dar visai neseniai – vos prieš šiek tiek daugiau kaip šimtmetį, tiesiog statant Paolos miesto gyvenamųjų namų kvartalą. Šiame nekropolyje, t.y. senovinėje laidojimo patalpoje, yra 20 vienas su kitu sujungtų kambarių, kuriuose rasti daugybės žmonių kaulai. Archeologai atskleidė, kad šie kaulai čia likę dar iš akmens amžiaus. Paslaptinga tai, kad šie požemiai yra iškalti iš vientiso akmens ir išsidėstę per tris aukštus. Yra vietų, kuriose gylis siekia net 10 metrų.

Archeologai kol kas negali įvardyti tikslios šių požeminių patalpų funkcijos. Pavyzdžiui, yra patebėta, kad čia yra ideali akustika – net tolimiausiame kampe sušnabždėtas žodis yra kuo puikiausiai girdimas visose patalpose. Taip pat šiuose požemiuose buvo rasta nemažai miegančių moterų skulptūrų, tad yra keliama idėja, kad ši vieta galėjo turėti sąsaja su miego kultu.

Norėdami apsilankyti šioje vietoje – nepamirškite, kad čia yra ribojamas lankytojų skaičius. Per vieną dieną gali apsilankyti iki 80 žmonių, tad būtina išankstinė registracija. Tokiu būdu stengiamasi išsaugoti šią unikalią, paslaptingą vietą.

hal saflynio požemis

Nuostabioji Gozo sala

 

Netoli Maltos esanti ir jai priklausanti Gozo pakerės savo nuostabia, natūraliai susiformavusia gamta. Salos pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „džiaugsmo salą“.

Gozo salos perlas – „Žydrasis langas“ (Azure Window). Tai natūraliai gamtos suformuota, lango formą turinti uola, pro kuria atsiveria nuostabus vaizdas į beribius vandenyno tolius. O dėl aplink uolą esančios rašalo mėlynumo spalvos jūros – ji ir buvo pavadinta „žydruoju langu“. Ši uola buvo pastebėta ir kino filmų kūrėjų, nes ją galima išvysti tokiuose filmuose, kaip „Grafas Montekristas“ bei populiariame seriale „Sostų karai“.

žydrasis langas maltoje

Netoli „Žydrojo lango“ yra ir kitas gamtos draustiniu laikomas objektas – „Grybo uola“ (Fungus Rock). Tai maža salelė, uri yra prie pat Gonzo salos, o savo vardą gavo dėl Maltos ordino rasto augalo, kurie jį palaikė grybu. Buvo manoma, kad šis augalas turėjo magiškų gydomųjų galių ir jie buvo naudojami sužeidimams, bei įvairioms ligoms gydyti. Vis dėlto vėliau paaiškėjo, kad augalas jokių gydomųjų savybių neturi.

Nardytojai privalo apsilankyti „mėlynąją skylę“ (Blue Hole), kurioje panirti galima iki 50 metrų gylio. Tai natūraliai gamtos suformuota smegduobė, kuri yra užlieta vandeniu. Mėgstantys povandeninį pasaulį taip pat gali aplankyti Gozo saloje esančią, prieš milijonus metų susiformavusią lagūną, vadinamą „Vidine jūra“ (Inland Sea).

Malta sužavės daugelį savo nuostabios gamtos peizažais, turtingu istoriniu paveldu. Čia aktyviai verda ir naktinis gyvenimas. Šioje saloje gausu naktinių klubų, kavinių, skirtingų klasių viešbučių: tinkamiausią variantą sau ras ir ieškantys prabangos, ir ribojami biudžeto. Ši, iš nedidelių salų susidedanti respublika savyje slepia daug turto ir lankytinų vietų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *