Muzika mūsų gyvenime užima kur kas didesnę dalį, nei esame linkę galvoti. Tai galingas įrankis, galintis paveikti mūsų nuotaiką, emocijas, fizinę ir psichinę sveikatą.
Turint galvoje, ką muzika gali padaryti su mumis, nenuostabu, kad jos kiekvieną diena yra suvartojama nepaprastai daug. Tarptautinės fonogramų pramonės federacijos 2021 m. ataskaita parodė, kad visame pasaulyje ir per srautinio perdavimo platformas muzikos klausymuisi skiriama vidutiniškai 18 valandų per savaitę. Naudojant kitus srautinio perdavimo būdus (veikiant nesant internetiniam ryšiui ir pan.), muzikos suvartojimas per dieną padvigubėja. Kalbame apie 32 valandas per savaitę arba beveik 5 valandas per dieną. 40% klausytojų kasdien klausosi muzikos darbe, 61% – bent kartą darbo dienos metu, o 80% klausosi muzikos važiuodami į darbą ar namo.
Kokie yra foninės muzikos pranašumai darbo vietoje?
PSO nustatė, kad depresija ir nerimas darbo vietoje pasaulio ekonomikai kainuoja 1 trilijoną dolerių per metus. Verslui nuolatos nerimą patiriantys ir sergantys žmonės yra nenaudingi. Suprasdami, kaip muzika veikia mūsų nuotaiką ir elgesį, galime ją veiksmingiau panaudoti savo gerovei gerinti. Tad kodėl nepasitelkus muzikos, kaip lengvai preinamo būdo, padidinant psichinę ir fizinę žmonių gerovę darbo vietoje?
Mokslo yra nustatyta, kad muzika padidina gerovės hormonų oksitocino ir dopamino kiekį bei sumažina kortizolio, kuris yra susijęs su stresu, kiekį. Muzika vaidina stebėtinai svarbų vaidmenį darbuotojų gerovei ir gali būti naudojama kaip sveikatingumo priemonė darbo vietoje. Nenuostabu, kad vis daugiau darbdavių dabar diegia muziką darbo vietoje.
Tinkamai naudojama muzika darbo vietoje pasitvirtino kaip:
• Įtraukimo ir išlaikymo įrankis, rodant dėkingumą darbuotojams
• Turinti teigiamos įtakos psichinei ir fizinei sveikatai, nes mažina stresą ir didina darbo našumą ir kūrybiškumą
• didinanti mūsų dėmesį ir koncentraciją
• padedanti malšinti skausmą ir
• Įtakojanti darbuotojų moralę ir teigiamą suvokimą apie darbo vietą.
Kaip foninė muzika gali pagerinti produktyvumą darbo vietoje?
2019 m. atlikta 2 000 britų darbuotojų apklausa atskleidė, kad maždaug 50 % jų nuolat klausosi muzikos dirbdami, o du iš penkių mano, kad tai turi įtakos jų gebėjimui dirbti.
Naujausi tyrimai parodė, kad muzika tam tikrose situacijose gali padidinti produktyvumą. Tai gali būti siejama su nuotaiką keliančiu poveikiu klausantis pakilios muzikos, taip pat su muzikos poveikiu mažinant išsiblaškymą.
Muzika gali padidinti susikaupimą ir produktyvumą, tuo pačiu sumažinant stresą ir nuovargį darbo metu. Muzika yra puiki priemonė, padedanti žmonėms išlikti motyvuotiems ir susikaupusiems darbo vietoje, sukuriant pageidaujamą foną, bet tuo pačiu neblaškant dėmesio. Tyrimai taip pat parodė, kad skirtingos muzikos rūšys lemia skirtingų nuotaikų ir jausmų atsiradimą, padeda sukurti idealią aplinką tam tikrų užduočių atlikimui. Dėl tinkamos muzikos didelių užduočių atlikimas gali atrodyti daug mažiau bauginantis arba suteikti energijos.
Kai muzika darbo vietoje yra parenkama tikslingai ir atitinka tam tikrų atliekamų darbų pobūdį ir specifiką, ji teigiamai įtakoja vienų ar kitų darbų efektyvesnį įgyvendinimą. Pavyzdžiui, specialios susikaupimui skirtos muzikos klausymasis gali padidinti darbuotojų efektyvumą atliekant užduotis, kurioms reikia ilgo susikaupimo ar dėmesio detalėms, o visai kitokios muzikos parinkimas gali pagerinti kūrybinių užduočių atlikimą ar tiesiog pakelti nuotaiką. Muzika gali skatinti bendradarbiavimą ir atvirą kolegų bendravimą, o tai lemia geresnį komandinį darbą. Muzika taip pat gali padėti sumažinti ilgų užduočių monotoniją ar išsiblaškymą, todėl darbuotojai gali jaustis labiau motyvuoti net esant dideliam darbo krūviui.
Kokie yra efektyviausi būdai naudoti foninę muziką darbo vietoje?
Anksčiau tyla darbo vietose buvo laikoma auksiniu standartu. Turint omenyje ir muzikos poveikį, ir jos kasdienius vartojimo rodiklius, šiandien įmonės elgiasi visai kitaip: dažnai prenumeruoja gerovės ir sąmoningumo programas, siūlo muzikos platformų prenumeratas kiekvienam darbuotojui. Tačiau asmeninės muzikos platformos paskyros prenumeravimas problemos neišsprendžia. Darbdaviai turėtų tikslingai parinkti muziką tinkamą vienoms ar kitoms darbo sąlygoms. Norėdami įsitraukti į darbą, turime naudoti muziką, kuri padeda mums įsitraukti į darbą. Dainų, kurios mus sugraudina ar atvirkščiai, kurios vilioja ir vėl greičiau susitikti su draugais, klausymas nėra skirtas darbo vietai. Muzika, tinkama darbo vietai, yra foninė muzika, kuri yra parenkama labai tiksliai atitinkant vienos ar kitos darbo vietos specifiką bei darbdavio norimus pasiekti poveikius tam tikroje aplinkoje ar darbų apimtyje.
Darbdaviai siekiantis išnaudoti muzikos privalumus turi įsisavinti skirtingų muzikos žanrų ar stilių daromą įtaką, motyvacijai, rezultatams ir bendram darbovietės mikroklimatui. Muzikos žanras, tipas, jos garsumas vaidina didžiulį vaidmenį tame ar ji yra naudinga, ar kelia susierzinimą bei trukdo darbuotojų darbui.
Per garsi muzika gali blaškyti ir gali neigiamai paveikti darbuotojo gerovę.
Klasikinė muzika garsėja tuo, kad sumažina nerimą ir skatina susikaupti, kas yra itin aktualu atliekant tikslumo reikalaujančias užduotis bei dirbant su skaičiais.
„Lo-fi“ arba „hip-hop‘as“ muzika labai pagerina koncentraciją.
Šokių muzika padidina darbo našumą.
„Ambient“ muzika padeda darbuotojams išlikti budriems atliekant pasikartojančias užduotis (pvz.: darbas su duomenimis).
Meditacinė muzika nuramina protą ir skatina atsipalaiduoti.
Asmenines skonio preferencijas atitinkanti muzika gali padidinti produktyvumo lygį, kai nėra poreikio susikaupti; tačiau lygiai taip pat ji sumažinti produktyvumo lygį, nes darbuotoją nukėlė į itin jautrius ar skaudžius prisiminimus. Todėl be galo svarbu suvokti kiekvienos darbovietės specifiką ir parinkti joje tokį muzikinį foną, kuris gali padidinti dopamino lygį smegenyse, padėti siekti tikslų ar tiesiog užtikrinti gerą darbo atmosferą.