Kaip sudaryti asmeninį biudžetą ir tinkamai planuoti finansus?

asmeniniai finansai

Asmeninio biudžeto paskirtis – kontroliuoti savo pajamas ir išlaidas, kad išvengtumėte nereikalingų išlaidų ir visuomet žinotumėte ką galite sau leisti, o ko geriau nepirkti. Turėdami asmeninį biudžetą galėsite lengviau pasiekti savo asmeninius tikslus arba pasinaudoti netikėtai atsiradusiomis progomis.

Tinkamai sudarytas asmeninis arba šeimos biudžetas, gali vaidinti labai svarbų vaidmenį jūsų finansiniame gyvenime. Dalykas paprastas, kol nesekate savo padarytų išlaidų bei neplanuojate ateities pajamų, jūsų išlaidos dažnai yra impulsyvios, o pajamos nepakankamos. Dėl šios priežasties, anksčiau ar vėliau neišvengiamai susidursite su rimtais finansiniais sunkumais. Tiesiog žmonės, neturintys asmeninio biudžeto išleidžia žymiai daugiau už žmones, kurie seka išlaidas ir planuoja pajamas.

Taigi, kaip taupyti pinigus ir pradėti planuoti savo išlaidas? Tiesą sakant, jas planuoti nėra taip ir sunku. Vieni žmonės išlaidas pradeda planuoti patys, o kitus priverčia turimų pajamų sumažėjimas. Bet kokiu atveju, pirmajame asmeninių finansų planavimo žingsnyje visuomet reikia įdėmiai peržiūrėti savo esamas išlaidas, suplanuoti būsimas pajamas ir nusistatyti ateities finansinius planus.

Asmenines išlaidas galima suskirstyti į nuolatines ir kintamas. Nuolatinių išlaidų periodiškumą ir dydį jūs žinote ir galite lengvai suplanuoti. Pavyzdžiui nuolatinės išlaidos gali būti šios:

  • Būsto nuomos arba jo priežiūros išlaidos;
  • Išlaidos viešajam transportui;
  • Paslaugų mokesčiai (TV, internetas ir pan.);
  • Narystė klubuose;

Kintamos išlaidos gali kisti kiekvieną mėnesį, jos yra neperiodinės ir jų dydis yra sunkiai prognozuojamas:

  • Išlaidos maistui;
  • Komunaliniai mokesčiai;
  • Išlaidos automobilio degalams;
  • Išlaidos pramogoms;

Jūsų būsimas pajamas gali sudaryti darbo užmokestis, investicijų grąža, papildomo darbo pajamos ar kiti pajamų šaltiniai. Svarbiausia žinoti, kad jūsų išlaidos neturi viršyti gaunamų pajamų. Taip pat reikėtų pastebėti, kad siekiant planuoti ir mažinti patiriamas išlaidas, dažnai susiformuoja ir nauji taupymo įgūdžiai, kurie padeda taupyti ir ateityje. Juk taupymas turi turėti tikslą, kitaip kokia viso šio procesos esmė, tiesa?

Pabaigia reikėtų pasakyti, kad visiškai nėra svarbu kokia šiuo metu yra jūsų finansinė padėtis – asmeninio biudžeto sudarymas yra rekomenduojamas visiems žmonėms. Tik atidžiai sudarę asmeninį arba šeimos finansinį planą, galėsite sėkmingai valdyti savo pinigus ir jaustis finansiškai stabiliai.