Kapų tvarkymas: patarimai Jums

Kapų tvarkymas

Kapavietės – tai subtili erdvė, reikalaujanti ypatingos priežiūros. Svarbu ne tik estetika, bet ir praktiškumas. Nors sujudimas visuomet labiausiai pasijaučia prieš Vėlines, Lietuvoje kapų tvarkymas yra ištisus metus nepamirštama pareiga. Kapaviečių priežiūros specialistai sutiko pasidalinti patarimais, kuriais derėtų vadovautis ir taip palengvinti kapų tvarkymo užduotį.

Iš pradžių verta aptarti dažniausiai pasitaikančias klaidas. Žmonės, turintys daugiau laisvo laiko ir galintis artimųjų amžinojo poilsio vietai skirti daugiau priežiūros, neretai persistengia ir kapą paverčia asmeniniu gėlių darželiu. Žinoma, kad keli žiedai yra puiku, tačiau nereikia vietos apsodinti daugybės rūšių spalvingomis gėlėmis. Kita dažnai daroma klaida yra priešinga – negalintys dažnai kapų lankyti asmenys jį sutvarko taip, kad tektų skirti kuo mažiau priežiūros. Kapas padengiamas dirbtine danga, o papuošiamas dirbtinėmis gėlėmis. Tai dažnai atrodo neestetiškai, o kapavietė tampa „sunki“.

Žinoma, nereikia manyti, kad kapas gali būti tik apželdintas. Tačiau vietoj dirbtinės dangos, kurią reikia valyti ar šluoti, geriau rinkitės dekoratyvinę skaldą. Naudodami kokybišką skaldelės pagrindą ir atitvarus galite sukomponuoti įvairias formas ar raštus, pavyzdžiui, gėlę ar kryželį. Kelias dalis mozaikos galite padengti skalda, kitas – apsodinti derančiu augalu. Skaldos nerekomenduojama rinktis, jei šalia kapavietės auga medžiai. Lapus pavyktų nugrėbti nesunkiai, kur kas daugiau problemų kiltų su spygliuočiais – prikritusių spyglių išrinkti iš skaldos beveik neįmanoma. Kapavietei po medžiais geriausia išeitis yra smėlio arba juodžemio danga, tuomet visus nešvarumus, šiukšles ar medžių lapus galima tiesiog nugrėbti.

Kapą geriausia apželdinti paprastais, daugiamečiais, lengvai prižiūrimais augalais ir gėlėmis. Geriausia rinktis kiliminius arba neaukštus augalus, kad jie neužgožtų kapo ir nepaslėptų paminklo. Keletą aukštesnių augalų galima pasodinti nebent abipus antkapio, tai būtų puikus akcentas. Nesirinkite ekscentriškų ir itin spalvingų gėlių.

Taip pat, artėjant Visų Šventųjų dienai, nepamirškite šių darbų bei galimybės pasinaudoti šiomis idėjomis:

  • Nurinkite nužydėjusias, vienmetes gėles ir žvakių likučius.
  • Vasarines gėles išraukite, augalus apkarpykite.
  • Nurinkite nukritusius lapus.
  • Daugiametes gėles apkirpkite, palikite 5-10 centimetrų stiebus, pamulčiuokite. Taip pat galite sodinti kiliminius augalus.
  • Jei kapavietę puošia jurginai ir lelijos – iškaskite juos, kadangi šios gėlės jautrios šalčiui.
  • Chrizantemos, pasodintos spalio mėnesį, gali žydėti net iki lapkričio vidurio.
  • Jei spalio mėnesį pasodinsite visžalius augalus, jie kapą puoš visus metus. Tam tinkami kadagiai, kukmedžiai, tujos.
  • Kapams dekoruoti tinkamas ir bukmedis. Rudenį svarbu šį augalą palaistyti ir pamulčiuoti.

Parašykite komentarą