Dauguma žmonių per įvairias šventes mėgsta pakelti taurę šampano. Vis dėlto, retas kuris susimąsto, kad putojantis gėrimas taurėje nėra sampanas. Žmonės linkę duoti bendrus pavadinimus panašiems produktams, net jei tai ir nėra tiesa. Pavyzdžiui, gira ir giros gėrimai iki šiol yra vadinami vienu žodžiu – gira. Jų gamyba visiškai skiriasi ir naudojami produktai paprastai būna labai skirtingi. Vis dėlto, šnekamojoje kalboje vartojami bendriniai terminai leidžia perteikti pagrindinę mintį jos netikslinant. Ne visada galima kliautis tokiais bendriniais pavadinimais, nes kartais jie gali suklaidinti ir žmogus gali nusipirkti ne tą produktą, kurio tikėjosi. Taigi, kuo skiriasi šampanas nuo putojančio vyno?
Pirmiausiai reikėtų paminėti tai, kad tiek šampanas tiek putojantis vynas gali būti panašaus skonio , o kainos mažai skirtis. Galima rasti tokių putojančių vynų, kurie net gi bus brangesni už tikrą šampaną. Šių dviejų alkoholinių gėrimų skirtumai nelemia jų kokybės ar kainos. Vis dėlto, šampanas paprastai būna brangesnis už pačius populiariausius ir dažniausiai perkamus putojančius vynus. Taip yra todėl, nes parduotuvėse galima rasti labai prastų putojančių vynų, kurių kaina paprastai atitinka ir jų kokybę.
Taigi, jei kalbėsime apie kokybiškus produktus, putojantis vynas ir šampanas skiriasi ne pačiu gaminimo būdu, o vynuogėmis. Šampanu galima vadinti tokį putojantį vyną, kuris buvo pagamintas Prancūzijos provincijoje – Šampanėje. Žinoma, keliose šalyse galite rasti vis dar galiojančius įstatymus, kurie leidžia net ir paprastą putojantį vyną pavadinti šampanu, tačiau tai yra išimtys. Šampanas yra gaminamas iš Šampanės vynuogynuose skintų vynuogių. Paprastai šis gėrimas fermentuojamas buteliuose, kuriuose vyksta antrinė vyno fermentacija. Jos metu išsiskiria angliarūgštė. Po to šampanas yra toliau brandinamas, o nuosėdos – šalinamos. Šis procesas trunka gana ilgai, tačiau toks šampanas yra labai vertinamas ir mėgstamas viso pasaulio gurmanų.
Kitų putojančių vynų gamyba gali būti panaši į šampano gamybą, tačiau čia gamintojai gali naudotis ir kitais gaminimo būdais. Kokybiški ir savo vardą turintys putojantys vynai taip pat yra ilgai brandinami, perkošiami, o angliarūgštė gaunama vykstant fermentacijos procesui. Vis dėlto, dabar parduotuvėse yra ir kitokių putojančių vynų, kurių gamyba nėra tokia ilga ir natūrali. Į paprastus putojančius vynus būna pridedama angliarūgštės, todėl jų paruošimo procesas nereikalauja daug laiko ar priežiūros.
Nesvarbu ką pasirinksite, turėtumėte nepamiršti, kad tai yra alkoholiniai gėrimai, kurie gali kenkti jūsų sveikatai. Vartokite juos saikingai ir atsakingai.