Stalai ir jų evoliucija

stalaiStalas nuo neatmenamų laikų buvo šeimos ir vienybės simbolis. Prie stalo buvo valgoma, kalbamasi, neretai priimami ir svarbūs sprendimai. Stalas sukviesdavo šeimas per šventes ir džiugiausias akimirkas. Šis baldas turėjo ir sakralinę reikšmę, nes prie jo dažnai buvo meldžiamasi ir dėkojama dievams. Tuo metu, didelio dėmesio stalo išvaizdai niekas neskyrė. Svarbiausias akcentas senovėje buvo stalo dydis ir tvirtumas. Jei šeimą sudarė keturi ar daugiau asmenų, namuose stovėdavo didelis platus, stačiakampio formos stalas. Net, jei šeima nebuvo didelė, stalai būdavo pakankamai dideli, kad tilptų ir kiti giminaičiai ar draugai.
Keičiantis laikams ir tradicijoms, į baldus pradėta žiūrėti šiek šiek subtiliau. Atsirado apvalūs stalai. Stalus pradėta puošti, drožinėti, graviruoti. Taigi, stalų dekoravimas tapo labai populiarus. Baldų puošyba pagreitį įgavo baroko laikotarpiu. XVII amžiuje, tradicines stalų formas pakeitė naujos, iki tol nematytos proporcijos. Baldų pramonėje atsirado naujų elementų: banguoti siluetai, lenktos kojos, apvalūs kampai, masyvūs konstrukciniai elementai. Stalai ir kiti baldai pradėti puošti apmušalais, spalvotais gobelenais ir prabangiais audiniais. Stalų rėmus dažydavo aukso, sidabro spalvomis, dekoruodavo geometrinėmis detalėmis ir tapybos elementais.
Šiuo laikotarpiu labai išplito maži, aukšti stalai bei tualetiniai staliukai. Pastarieji buvo moterų numylėtiniai. Tualetiniai staliukai simbolizavo moters paslaptingumą, seksualumą ir eleganciją. Čia būdavo sudėtos visos moteriškos smulkmenos: plaukų šepetys, papuošalai, kosmetika. Prie staliuko stovėdavo ir didelis vienos, dviejų arba trijų dalių veidrodis. Švietimo epochoje atsirado specifiniai staliukai, skirti laiškų rašymui. Jie buvo labai madingi ir stovėdavo praktiškai visuose namuose. Tuo metu atsirado ir darbo ar rašomojo stalo pirmtakai. Kadangi, didelis dėmesys buvo skirtas mokslui ir išsilavinimui, rašomasis stalas tarsi simbolizavo tobulėjimą ir erudiciją.
XXI amžiuje stalų įvairovė labai plati. Galima rasti įvairių modelių, dydžių ir formų stalų ir staliukų. Šiomis dienomis populiarūs tiek autentiški antikvariniai stalai, tiek ir nauji, modernūs modeliai.

Save