Barzda visuomet laikyta vyriškumo ir brandos ženklu. Ji žymėjo ribą tarp berniukų ir vyrų ar net tarp paprastų mirtingųjų ir dievų. Žinoma, kad per tūkstantmečius barzdų mados kito – visuomenėje skirtingais periodais buvo paplitęs tiek įprotis naudoti įvairius skustuvus ar barzdaskutes, tiek siekti ilgiausios veido puošmenos rekordo. Panagrinėkime, kaip gi viskas keitėsi nuo seniausių laikų.
Antika yra vienas svarbiausių istorijos laikotarpių, menui, pasaulio suvokimui ir estetinėms idėjoms darantis įtaką iki šiol. Vienas pirmųjų švariai nusiskutusio vyro įvaizdį pradėjo formuoti dar Aleksandras Makedonietis. Sakoma, kad tai jis darė dėl kelių priežasčių. Pirmoji yra gana praktiška ir suprantama – karvedys pats skutosi ir neleido savo karininkams barzdos auginti, nes mūšio metu už barzdos lengva sugriebti, o tada jau gero nelauk. Tačiau taip pat sakoma, kad Aleksandras norėjo būti kuo panašesnis į Olimpo dievus ir to siekė lygia bei švelnia veido oda. Žinoma, kai esi imperijos valdovas, gali save ir dievams prilyginti.
Paprotys skusti ar net rauti barzdos plaukus Romos imperijoje gyvavo ilgus šimtmečius. Tik išimtiniais atvejais valdantieji užsiaugindavo barzdą – sekdami jau ne Makedoniečio, o išminčių ir filosofų pavyzdžiu. Didžioji visuomenės dalis vis dėlto rinkosi bebarzdį kelią.
Krikščioniškame pasaulyje tuo tarpu vyravo kitas supratimas. Istorikai teigia, kad randama įrašų apie ypatingus barzdos kirpimo ir priežiūros ritualus, kurie žymėdavo berniuko virsmą vyru. Barzdą pasitrumpinęs jaunuolis tokiu būdu pereidavo į kitą amžiaus grupę, o rituale dalyvaujantis vyresnysis tapdavo jo simboliniu krikštatėviu.
Nuo XI amžiaus barzdos vaidmuo nuolat kito – pusę amžiaus imperatoriaus pavyzdžiu visi augino vešlias barzdas, tuomet vėl pradėjo jas skusti. Dar po kelių šimtmečių kryžiuočiai uoliai trumpino veido plaukelius – tikriausiai dėl to, kad jie netrukdytų dėvėti metalinių šalmų bei šarvų. Taigi Žalgirio mūšyje barzdotų karių rasti matyt nepavyktų.
Nieko nuostabaus, kad mados etalonas visuomet buvo šalies ar imperijos valdantysis asmuo. Nuo jo ir priklausydavo, augindavosi vyrai barzdas ar ne. Juk ir dabar naujausi mados vėjai atkeliauja iš įžymybių spintų, gal tiksliau – nuo įžymybių veidų.