Mėlyni sodai

Levandos

LevandosJaučiamės modernūs, jaučiamės miestiečiai, europiečiai, tačiau nustebtų kiekvienas, sužinoję, kokia dalis lietuvių vis dar mielai turi savo sodybą, sodo sklypą, kuriame ką nors augina. Jei neišeina taip, tuomet apkarsto palanges, balkoną, augina prieskonines žoleles ar šiaip kažką smulkaus. Na, nemeluokime, būna ir kas bulvės krūmą balkone augina…

Iš tikrųjų – niekur nepabėgome nuo žemės darbų. Daugeliui tai tiesiog hobis, atsipalaidavimo forma, tam tikra meditacijos forma, kūrybinio džiaugsmo šaltinis. Kažką užauginti, sukasti, suformuoti savo rankomis ir po to džiaugtis rezultatu. Yra ir tokių, kurie augindami daržoves galvoja, jog taip sutaupo menkas šeimos biudžeto pajamas. Yra ir tokių, kurių tiesiog netenkina parduotuvinių daržovių kokybė – norisi kažko savo, sveikesnio, be chemijos, galų gale ir gerokai skanesnio.

Nemažai lietuvių šiais laikais ir kraustosi gyventi į individualius namus, prie kurių dažnai būna keli arai žemės, kurių nesinori paversti dirbama žeme. Tuomet pasireikšti galima kitaip – puoselėti alpinariumus, dekoratyvinius krūmus, gėlynus. Vis labiau Lietuvoje populiarėja levandos – savo melsvumu, dažančiu aplinka bei savo maloniu (daugeliui) kvapu pavergiančios gėlininkų širdis. Levanda – nedidelis augalas, gana gerai augantis Lietuvos sąlygomis, išsiskiriantis savo spalva, tad jos populiarumas kyla ko gero ne veltui.

Yra Lietuvoje ir didžiulių levandų ūkių, kurios auginamos pramoniniu būdų ir po to sėkmingai pardavinėjamos ir net eksportuojamos. Levandų žiedai naudojami kosmetikoje, parfumerijoje, tad išsilaikyti tokiems ūkiams tikrai nesunku. Soduose ar prie namų auginamos levandos dažniausiai skirtos tiesiog grožiui – šito dalykui levandai netrūksta. Tačiau žmonės jas naudoja ir kulinarijoje, ir liaudies medicinoje. Kiekvienas augalas turi kažką savito, kas gali ir pagardinti patiekalus, ir padėti apsisaugoti nuo kokių nors ligų, ir levandos – ne išimtis.

Kur komponuoti levandas savo sklype? Dažniausiai joms išskiriama vieta kur nors gėlyne, netoli namo. Gražu ir nosiai malonu, kuomet levandos auga netoli įėjimo į namą ar šalia dažnai naudojamo takelio. Taip jos būna pastebimos kone kasdien, o vasarą dar ir pamalonina savo maloniu kvapu. Jeigu norite užsiauginti daugiau levandų jau kokiais nors praktiniais tikslais – ar kulinarijai, ar savigydai, teks skirti kiek daugiau erdvės, ir nedidelis gėlynas tam tikriausiai netiks. Na, jei turite daržą, levandų lysvė gerokai paįvairins ir vaizdą jame. Juk nebūtinai darže turi būti tik nuobodžios daržovės – leiskime sau improvizuoti.

Parašykite komentarą